Gigabyte, GeForce GTX 970 Twin Turbo 4 GB ekran kartını duyurdu

AMD tarafında bu ay Radeon R9 Nano modelinin piyasaya sürülmesiyle yeni tanıtılan kartların tamamı satışa çıkmak üzere iken, Nvidia tarafında ise üretici ortakların farklı tasarımları piyasayı süslemeye devam ediyor.
 
Gigabyte tarafında lanse edilen GeForce GTX 970 Twin Turbo 4 GB bunlardan birisi. Yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürülse de GeForce GTX 970 ekran kartı çeşitli konseptler ile pazarda rekabeti elden bırakmıyor. GeForce GTX 970 Twin Turbo 4 GB ise hız aşırtma ve oyuna odaklanıyor.
Kartta Gigabyte’nin Twin Turbo fan sistemi kullanılıyor. Vantilatör tarzındaki sistemde hava fanın her iki tarafından giriyor ve kartın içerisinde dolaştıktan sonra arka kısımdan dışarı çıkıyor. Gigabyte, referans soğutucuya göre Twin Turbo’nun yüzde 24 daha fazla hava akışı sağladığını ve yüzde 29 daha iyi soğutma performansı sunduğunu belirtiyor.
Kartta ayrıca Ultra Durable VGA teknolojisi yer alıyor. Katı kapasitörler, metal bobin ve geleneksel PCB tasarımlarından iki kat daha fazla bakır kullanan bu teknoloji ile GPU ve bellek ısısının düşmesi sağlanıyor, enerji verimliliği elde ediliyor, ayrıca hız aşırtma yetenekleri de artıyor.
Kart fabrika çıkışı hız aşırtılmış olarak geliyor ve iki farklı BIOS ayarı mevcut. Oyun Modu ayarında 1076MHz taban hızı 1216MHz’e kadar aşırtılabiliyor. OC Modu ayarında ise 1101MHz taban hızı 1241MHz’e kadar çıkıyor. Kartın 4GB GDDR5 belleği 7010MHz referans hızda çalışıyor.
Gigabyte’nin vantilatör tarzındaki soğutucusunun SLI meraklılarına hitap edeceği düşünülüyor. İkili veya üçlü fan çözümlerinin havayı kasaya geri göndermesi nedeniyle SLI konfigürasyonları zaman zaman daha fazla taze havaya ihtiyaç duyabiliyor. Bu bakımdan vantilatör tarzındaki soğutucular çoklu grafik kartı çözümlerinde daha fazla işe yarıyor. GeForce GTX 970 Twin Turbo 4 GB için henüz bir fiyat bilgisi yok.