YTÜ’den 20 milyar dolarlık yazılım atağı

Birçok alanda ileri teknoloji üretme hedefiyle kurulan YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi’nde 200 yazılım firması ortak çalışma yapacak. Hedef Türkiye’nin 3 milyar dolar olan yazılım kapasitesinin 20 milyar dolara çıkarıcak.

 

 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), geçen yıl kurduğu Teknopark Kuluçka Merkezi’yle Türk yazılım sanayisini de güçlendirecek. Tıp, ulaşım, mekatronik, bilgisayar, elektronik gibi farklı alanlarda ileri teknoloji ürünleri geliştirme hedefiyle kurulan teknoparkta 200 firma ortak çalışmalar yaparak güçlerini birleştirecek. SABAH’a konuşan YTÜ Rektörü İsmail Yüksek “Türkiye’nin 3 milyar dolar olan yazılım kapasitesini 20 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Yazılım sektörünün Türkiye’de çok önemli bir açılım olduğunu anlatan Rektör Yüksek, ilgili firmaların yeteneklerini teknoparkta birleştirerek bu konuda ulusal bir sıçrama yapmak istediklerini söyledi. Yüksek “Dünyada teknoloji üretimleri farklı alanlarda uzman firmaların biraraya gelmesiyle yapılıyor. YTÜ teknoloji transfer ofisi desteği alan Türkiye’deki ilk 10 üniversiteden bir tanesi. Bu üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek için oluşturulmuş devlet tarafından desteklenen ofistir. Bunu olabildiğince geniş alanlarda değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

SÜPER BİLGİSAYAR
Yazılım ataklarına destek olması için YTÜ’de bir ilk daha gerçekleştirildi. SVR Bilgi Teknolojileri ve Huwai ile yapılan anlaşma kapsamında YTÜ’de dünyada süper bilgisayar olarak bilinen, Yüksek Başarımlı Hesaplama sistemi kuruldu. Türkiye’nin ilk süper bilgisayar sistemi sayesinde, kamu, özel sektör ve üniversiteler, uçak ve otomobil tasarımından çarpışma testlerine, nükleer kazaların etkilerinden petrol aramalarına, ilaç geliştirmeden finansal ve borsa tahminlerine kadar, geniş bir alanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.

YTÜ’DEN ARAP AÇILIMI GELDİ
Rektör Yüksek, YTÜ’ye daha fazla yabancı öğrenci çekmek için Kuzey Irak, Suriye ve Libya’yla da anlaşma yaptıklarını açıkladı. Özellikle Arap ülkelerindeki zengin ailelerin çocuklarını yurtdışında okuttuklarını hatırlatan Yüksek, “Suudi Arabistan’da 60 bin potansiyel üniversite öğrencisi var. Bunlar ABD ve İngiltere’deki üniversitelerde okumak için yıllık 50 bin dolar harcıyor. Biz bu üniversitelerden daha iyiyiz. Bu öğrencileri buraya çekmemiz lazım. Eğitim ticareti yapmalıyız” dedi. Bu ülkelerin çok ‘cazip’ oldukları için tercih edildiklerini belirten Yüksek, şunları anlattı: “Bizdeki program 2+3 şeklinde olacak. Yani öğrenci 2 yıl YTÜ’de 3 yıl da ABD ya da İngiltere’deki başka bir üniversitede devam edecek.”